UMOWY DEWELOPERSKIE

Dnia 29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która do obrotu prawnego wprowadziła umowę deweloperską, to jest umowę, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, odrębnej własności lokalu mieszkalnego albo własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa. Umowa deweloperska musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, notariusz jest też zobligowany do ujawnienia roszczenia z umowy deweloperskiej w księdze wieczystej.

UMOWY ZAMIANY

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przedmiotem zamiany mogą być również nieruchomości. Zamiana nieruchomości jest dokonywana w formie aktu notarialnego. Zamiana podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

DOŻYWOCIE

Prawo własności nieruchomości może zostać przeniesione na inną osobę w drodze umowy dożywocia, w której to umowie w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, co w braku odmiennej woli stron oznacza przyjęcie zbywcy jako domownika, obowiązek dostarczania mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnienie odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz obowiązek sprawienia własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym. Umowa o dożywocie dotycząca nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

UMOWA PRZEDWSTĘPNA

W przypadku, gdy strony nie są gotowe do zawarcia oznaczonej umowy (np. sprzedaży), między innymi z uwagi na niemożliwość pozyskania dokumentów lub w przypadku starania się o finansowanie np. w drodze kredytu bankowego warto zawrzeć wówczas umowę przedwstępną. Umowa przedwstępna może być sporządzona w formie aktu notarialnego, w treści aktu notarialnego dokumentującego umowę przedwstępna można również złożyć wniosek wieczystoksięgowy o wpis roszczenia do księgi wieczystej wynikającego z zawartej umowy przedwstępnej.