SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA

Służebność gruntowa to służebność ustanowiona  na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej), której treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.

Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.

SŁUŻEBNOŚĆ DROGI KONIECZNEJ

Służebność drogi koniecznej to służebność drogowa ustanowiona za wynagrodzeniem dla nieruchomości, która nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich.

SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA

Nieruchomość można też obciążyć służebnością na rzecz oznaczonej osoby fizycznej (służebność osobista).

Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.

Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

SŁUŻEBNOŚĆ PRZESYŁU

Służebność przesyłu to służebność obciążająca nieruchomość na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

Oświadczenie właściciela nieruchomości winno być złożone przed notariuszem w formie aktu notarialnego.